İnci Vakfı, İzmir’in AB’ye Akredite İlk Vakfı Oldu

01 Aralık 2016

Cevdet İnci Eğitim Vakfı (İNCİ VAKFI), 31. kuruluş yılı faaliyetleri çerçevesinde AB Bakanlığı - Gençlik Gönüllü Kuruluşlarının Akreditasyonuna yönelik yapmış olduğu başvuru neticesinde, Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Akreditasyonunu almaya hak kazanarak, İzmir’de akredite olan “İLK VAKIF” oldu.   

Gönderen, Ev Sahibi ve Koordinatör kuruluş başlıklarında İzmir’ in programa akredite olan İLK VAKIF olmanın sevinci yaşayan Vakıf ekibi, bu sürecin başarıyla sonuçlanmasına katkı sağlayan tüm İnci Vakıf Gönüllülerine ve süreçteki tüm destekleri için Türkiye Ulusal Ajansı yetkililerine teşekkürlerimizle…

Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan AGH ile 17-30 yaşları arasında yüzlerce

gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa'da diledikleri bir ülkede

gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte

kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve

iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları

özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilir.

2015 Nisan’ından beri İzmir’in imkanı kısıtlı okullarında ve okul tatili dönemlerinde ise kent meydanlarında faaliyet göstererek kitap sevgisi aşılayan İNCİ VAKFI Gezici Kütüphanesi, şimdiye kadar toplam 31.000 kişiye hizmet verdi. Bu süre içinde söz konusu okullarda İnci Vakıf Gönüllüleri ile birlikte yapılan 70 adet anne-baba bilgilendirme eğitimine toplam 4100 anne-baba katılarak; sağlık ve sosyal yaşam ile ilgili konularda hayatlarında yepyeni pencereler açtı. 

İNCİ VAKFI çatısı altında başlayan ‘Barış İçin Müzik İnci Vakfı Orkestrası’ projesi, İzmir’de yaşayan 6-18 yaş arası çocukları müzikle buluşturmaya devam ediyor. Kısıtlı imkanları olan bölgelerdeki çocukları müzikle sosyal hayata kazandırmayı amaçlayan ve 40 yıldır dünyada uygulanan ‘El sistema’ yönteminin benimsendiği projede;  çocuklara yetenek ayrımı gözetmeden enstrüman eğitimi veriliyor. Çocukların vizyonlarını geliştirip daha duyarlı ve bilinçli bireyler olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Sosyal yaşantılarında daha aktif ve verimli olmaları için düzenlenen eğitim, çocuklara birlikte hareket etme ve bir bütünün parçası olma yetisi kazandırmayı amaçlıyor.

Süregelen ve başarıyla gerçekleştirdiğimiz örnek projelerimizin Avrupa Birliği Programlarıyla yaygınlaştırmaya ve daha çok kalbe dokunmaya devam edeceğiz.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bülten’e abone olun vakfımız ile ilgili bilgilere haftalık ulaşın.